הרועה האחרון

הזכרתי כבר כמה פעמים את הרועה האחרון, סרט המסע הפנטזי הישראלי שזכה להצלחה מסחררת בקמפיין מימון המונים לפני כמה חודשים. אתמול, רק 190 ימים אחרי שאחד מיוצריו אמר את המילים "בואו נעשה סרט", ראיתי אותו באולם קולנוע מלא באותם מממנים, בהקרנת טרום-בכורה חגיגית.

הרועה האחרון הוא לא "סרט חובבים" או "הפקה לאייקון"; הוא סרט בכל מובן המילה. כן, יש בו חלקים שהיו יכולים להעזר בעוד קצת ליטושים – מהסוג שאולפני קולנוע שופכים מיליונים עליהם, ועם ארבעים אלף השקלים (המכובדים, אבל עדיין) שגייס הקמפיין, אני נפעמת מהתוצאה שהם הצליחו להגיע אליה – אבל אלה קישוטים מסביב. הסרט שם.

הכתיבה מצוינת, ומשלבת סיפור הרפתקה מעניין, זורם וישראלי להפליא שכל צופה יכול להתחבר אליו, עם אלמנטים גיקיים שיקרצו לנו, אבל לא יגרמו ל"מוגלגים" להרגיש שהם לא מבינים מה קורה; השחקנים פשוט נפלאים, אחד אחד, ואם לא הייתי מכירה את חלקם באופן אישי הייתי מניחה שכולם שחקנים מקצועיים ותיקים; הצילום, העריכה, הסאונד, התאורה – אספקטים ענקיים ביצירה קולנועית שאני בורה מכדי לשפוט לגביהם, אבל הכל הרגיש טוב וטבעי וזורם, אז כנראה שהם עשו את העבודה שלהם בדיוק כמו שצריך. בשורה התחתונה, הסרט הקטן הזה, שלא עמד מאחוריו אף אולפן קולנוע ואף שם גדול בתחום ההפקה, גרם לי לצחוק, לדמוע, להתרגש ולהתלהב. ועכשיו גם לחכות שיצא הדי.וי.די.

מלוא הכבוד מגיע לכל היוצרים שאחראים לרועה האחרון, לפני המצלמה ומאחוריה. הם עשו את כל זה בזמן קצר להפליא, בהתנדבות, בכשרון יוצא דופן ובהמון אהבה, שניכרים בבירור בתוצאה הסופית.

לסרט חמש הקרנות בפסטיבל אייקון שמתחיל ביום שבת הקרוב, וכרגע אני לא יודעת אם יהיו עוד. אני מאוד ממליצה לנצל את ההזדמנות ולראות אותו, לא כי "צריך לתמוך ביצירה ישראלית"; פשוט כי הוא אחלה סרט.

הקרנות הסרט הקרובות בפסטיבל אייקון:

  • 21.9, 20:00, אולם אשכול 1
  • 22.9 , 16:00, אולם ZOA2
  • 23.9 ,22:00, אולם ZOA2
  • 24.9 , 12:00, אולם אשכול 1
  • 24.9 , 20:00, אולם ZOA2

לקריאה נוספת: ביקורת של גיל רן על הרועה האחרון, פוסט של אורי ליפשיץ (אחד השחקנים הראשיים בסרט ואורי ליפשיץ מקצועי) על תהליך ההפקה והעמוד של הרועה האחרון בפייסבוק.

אגב אייקון

להזכירכם, אני גם אהיה השנה באייקון, בשני אירועים: תחרות "קומיקרב" ביום ראשון ב-14:00, ו"לצייר בשבילי הדמיון" ביום שלישי ב-12:00. אם תהיו שם, תגידו שלום!

ספרו בתגובות מה אתם מתכננים לעשות באייקון, ועד אז – שיהיה חג שמח!
אביב

תגים: ,

3 תגובות לפוסט "הרועה האחרון"

  1. דותן הגיב:

    חמישה הקרנות.
    אמנם זה ניטפוק, כי מתחת מצויינות חמשת ההקרנות, אבל זה קצת מפריע בעין.

כתיבת תגובה